Як розвивається Ваша дитина в 5 років?

Як визначити, чи добре розвинена Ваша дитина в 5 років? Чи можна діагностувати рівень її розвитку вдома? І як це зробити?

Перш за все, хочу дещо пояснити. Хто визначає показники рівня розвитку дітей? Вчені. Як? Досліджуючи, спостерігаючи, аналізуючи, роблячи висновки. Де можна знайти ці результати? Для педагогів, які працюють із дітьми, вчені створюють спеціальні програми розвитку. Раніше, у Радянському Союзі, була одна державна програма. На часі їх декілька (Малятко, Дитина, Я у світі, Впевнений старт тощо).

Проаналізувавши наявні програми, я можу надати можливість вам, шановні батьки, ознайомитися із деякими їх розділами. Звичайно, добірка показників рівня розвитку суб’єктивна. Інша людина по-іншому побачить основне. Я підібрала на свій розсуд.

Розпочнемо із сенсорики – основи розумового розвитку. Отже, що може ваша дитина в 5 років?

Сенсорика. Дитина знає назву сенсорних еталонів: колір, форма, величина (їх види, ознаки, властивості); користується словами, що їх характеризують (кольори та їх відтінки; форми ― об’ємні, площинні: циліндр, куб, прямокутник, трикутник тощо);

визначає форму предметів за допомогою геометричної фігури як еталону. Вміє порівнювати предмети за кольором, формою, величиною, виділяти в них схожі та відмінні ознаки.

Розрізняє і називає властивості і якості предметів (гладкий, шорсткий, м’який, металевий, дерев’яний, скляний, бавовняний тощо).

Класифікує предмети та їх сукупності за кількісними та якісними ознаками; оперує множинами (посуд, одяг, тварини тощо); упорядковує об’єкти в напряму зростання чи зменшення певної ознаки та за їх розміщенням

Орієнтується у просторі на основі його безпосереднього сприйняття та словесного позначення просторових категорій (місцеположення, віддаленість); визначає своє місцезнаходження відносно об’єктів, що її оточують, розташування предметів і об’єктів у просторі (близько, далеко, ліворуч, праворуч, всередині, під, над, біля, зверху, знизу, назад, вперед). Орієнтується на площині аркуша паперу, книги; вміє складати орнаменти, малюнки з використанням геометричних фігур, різних за величиною, формою, кольором.

Як бачите, досить складні завдання. Особливо для вас, батьків. Маю на увазі ваші пошуки методів визначення рівня сенсорного розвитку вашої дитини.

Спробую Вам у цьому допомогти.

Визначення кольору.

Покладіть перед дитиною на столі іграшки різного кольору. Попросіть показати іграшки червоного, синього, зеленого, жовтого (та інших) кольорів.

Добре, якщо дитина знає не лише основні кольори, а й відтінки (рожевий, блакитний). Потім запитайте, якого кольору штанці у ляльки (або спідниця), машинка, тарілочка тощо.

Таким чином, спочатку ви називаєте колір, а дитина його показує, а потім вона його знаходить і називає.

Потім попросить дитину відшукати в кімнаті всі предмети певного кольору (що ти бачиш білого кольору? Зеленого? Синього?).

Так само діагностуєте знання дитини щодо форми та величини предметів. Форма кругла (м’яч, кулька, колесо). Треба показувати предмети круглої форми, але різного розміру (великий і маленький м’ячі), різного кольору (синя та червона кульки). Основне – щоб дитина змогла правильно визначити саме форму предмета, не зважаючи на інші його ознаки (колір, величина). Для більш розвиненої дитини неважко буде співставляти предмети за двома або трьома ознаками (білий великий м’яч, маленька синя кулька). Якщо дитина може так робити, ускладнюйте завдання: чим відрізняється цей м’яч від цієї кульки? У чому вони схожі? Наступний етап – знаходження різних кольорів, форм, величин у побуті та в природі. Спочатку нехай дитина знаходить предмети певного кольору навколо себе, потім – різного розміру, потім – форми.

Если Вам понравилась статья, поделитесь с друзьями

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *